Pełna księgowość – najważniejsze informacje

Niektórzy przedsiębiorcy są negatywnie nastawienie do księgowości pełnej ze względu na jej skomplikowany i rozbudowany format. Jednak takie rozwiązanie gwarantuje firmie wiele korzyści. Dzięki temu, że księgowość pełna jest bardzo szczegółowa, daje kompleksowy obraz sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się dana firma. Kto jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg handlowych i kiedy skorzystać z usług Biura rachunkowego Verso? Podpowiadamy!

Na czym polega księgowość pełna?

Księgowość pełna to nic innego jak niezwykle szczegółowa forma ewidencjonowania wszelkich operacji finansowych, które mają miejsce w danym przedsiębiorstwie. Ze względu na fakt, że jest najbardziej rozbudowanym, a przez to skomplikowanym typem księgowości wymaga nie tylko sporo czasu i pracy, ale też niezbędna jest specjalistyczna wiedza z zakresu rachunkowości. Właśnie dlatego większość podmiotów prowadzenie ksiąg handlowych zleca firmom takim jak Biuro rachunkowe Verso w Warszawie. W ramach usług w tym zakresie księgowi prowadzą – księgi główne, księgi pomocnicze, dzienniki, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych, a także inwentarz w postaci wykazu składników aktywów i pasywów.

Kto musi prowadzić księgi handlowe?

Co do zasady przedsiębiorcy mogą wybrać sposób prowadzenia księgowości, który najbardziej odpowiada specyfice prowadzonej działalności. Najchętniej wybierana jest księgowość na zasadach uproszczonych, jednak zdarza się, że podmioty są zobligowane do prowadzenia księgowości pełnej. Jak tłumaczy pracownik Biura rachunkowego Verso:

Obowiązek księgowania operacji finansowych przedsiębiorstwa w formie ksiąg handlowych jest uregulowany w Ustawie o rachunkowości. Zgodnie z przepisami dotyczy on przede wszystkim spółek – z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych i komandytowo-akcyjnych, ale też osób fizycznych oraz spółek osobowych, których przychód za poprzedni rok podatkowy przekroczył równowartość 2 mln euro w polskich złotych.

Warto podkreślić, że na prowadzenie księgowości pełnej mogą zdecydować się także podmioty, które nie są do tego zobowiązane prawnie, ale chcą mieć przejrzystość rachunków. To ułatwia tworzenie korzystnych strategii oraz podejmowanie przemyślanych decyzji w kwestii finansów firmy.